جایزه مصطفی(ص)

 | تاریخ ارسال: 1393/5/10 | 

جایزه مصطفی(ص)، جایزه عالی علم و فناوری است که هر دو سال یک‌بار به دانشمندان و پژوهشگران برتر جهان اسلام اعطا می‌شود. این جایزه به احترام نام پیامبر اعظم اسلام(ص) و به دلیل تأکید بسیار آن حضرت به علم‌آموزی، به نام یکی از القاب ایشان، مصطفی، به معنای برگزیده نام‌گذاری شده است. این جایزه در سال جاری برای نخستین بار اهدا خواهد شد.
جایزه مصطفی(ص) با شناسایی، معرفی و تقدیر شایسته از برترین‌های علم و فناوری در جهان اسلام، علم‌آموزی و پژوهش را در جوامع اسلامی ترویج و تشویق می‌کند. همچنین این جایزه پیشگام توسعه روابط منطقه‌ای نهادهای علمی و فناوری در کشورهای اسلامی است و با تقویت ارتباط علمی میان دانشمندان و پژوهشگران جهان اسلام به رشد و تعالی علمی در کشورهای اسلامی کمک خواهد کرد.
جایزه مصطفی(ص) در چهار رشته «علوم و فناوری نانو»، «علوم و فناوری زیستی و پزشکی»، «علوم و فناوری اطلاعات و ارتباطات» و «طرح برتر دانشمند مسلمان» اعطا می‌شود. برگزیدگان در هر رشته علاوه بر دریافت لوح و مدال مخصوص جایزه، مبلغ ۵۰۰ هزار دلار جایزه ویژه نیز دریافت می‌کنند که مبلغ آن از محل موقوفات جایزه تأمین می‌شود.
جایزه مصطفی(ص) در سال ۱۳۹۱ به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده است. شورای سیاست‌گذاری متشکل از دانشگاه‌ها و مراکز علمی بزرگ ایران و جهان اسلام بر روند اعطای این جایزه نظارت می‌کند. این جایزه به طرح‌هایی تعلق می‌گیرد که زمینه‌ساز بهبود زندگی بشر بوده و در آن‌ها محققان دست به نوآوری‌های مشهود در مرزهای دانش و فناوری زده باشند.
ستاد اطلاع رسانی و روابط عمومی جایزه مصطفی (ص) (Mustafa prize) از تعیین زمان ارسال آثار و طرح ها از سوی دانشمندان و محققان به نهادهای نامزدکننده در کشورهای مختلف خبر داد و اعلام کرد: این مهلت تا ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۴ (۲۱ شهریورماه ۱۳۹۳) تعیین شده است.
این جایزه که با ارزش ترین جایزه علمی و فناوری در جهان اسلام است، توسط پارک فناوری پردیس جمهوری اسلامی ایران برگزاتر می شود. جایزه در روز 18 دی ماه 1393 مصادف با هفته وحدت به برگزیدگان اهدا خواهد شد .
داوطلبان، آثار علمی خود را از طریق یکی از نهادهای نامزدکننده به دبیرخانه جایزه ارائه می کنند. در حال حاضر 204 پژوهشگاه، دانشگاه، پارک فناوری یا دیگر مراکز علمی فناوری از 54 کشور عضو سازمان همکاری های اسلامی در فهرست نهاد های نامزدکننده قرار دارند.
برای مشاهده نهادهای نامزدکننده اینجا کلیک نمایید .
برای دریافت اطلاعات بیشتر به پایگاه اطلاع رسانی «جایزه علمی فناوری پیامبر اعظم» مراجعه نمایید.
CAPTCHA
دفعات مشاهده: 5632 بار   |   دفعات چاپ: 559 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 7 بار   |   0 نظر


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن اپتیک و فوتونیک ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Optics and Photonics Society of Iran

Designed & Developed by : Yektaweb