جلد 26 - مجموعه مقالات پذیرفته و ارائه شده در بیست و ششمین کنفرانس اپتیک و فوتونیک ایران                   ICOP & ICPET _ INPC سال26 صفحات 1065-1068 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه کاشان
چکیده:   (690 مشاهده)
عملکرد سیستم­های رادار لیزری پالسی تا حد زیادی تحت تأثیر شرایط نامناسب آب و هوایی و انواع مختلف کلاتر (ابر، مه، گرد و غبار و ...) قرار می­گیرد. از آنجایی که پالس­های لیزر ضمن انتشار در محیط کلاتری تا حد زیادی تضعیف می­شوند بنابراین عملکرد این سیستم­ها تا حد زیادی وابسته به طول موج لیزر می­باشد. در این مقاله، ابتدا با استفاده از نرم­افزار 4­PCModWin  لایه­های بالایی سطح زمین (اتمسفر)، مدلسازی شده و سپس طیف انتشار امواج الکترومغناطیسی در کلاتر ابر با استفاده از این نرم­افزار در طول موج­های مختلف رسم می­گردد و بهترین طول­موج برای فاصله­ی انتشار موردنظر انتخاب می­شود. هدف از این پژوهش، پیدا کردن طول­موجی با انتقال نزدیک به یک برای فاصله­ی انتشار کمتر از 100 متر می­باشد که در رباتیک، هدایت لیزری، شناسایی و ... کاربرد دارد. مشاهده می­گردد که بهترین طول موج برای انتشار پالس­های لیزر در این فاصله، 905 نانومتر است. علاوه بر اینکه در این طول­موج، جذب نور در فاصله موردنظر تقریباً صفر است، نور لیزر نیز در این طول­موج قابل رؤیت نیست که در کاربردهای ناوبری و هوانوردی حائز اهمیت است و همچنین کار با رادارهای لیزرهای پالسی با این طول­موج از لحاظ تجاری مقرون به ­صرفه می­باشد.
متن کامل [PDF 287 kb]   (51 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.